W3.CSS

ABC Metody Cechy haczyków używanych w metodzie





Ze względu na sposób wiązania haczyka, które wykorzystujemy w metodzie musi on być zakończony oczkiem.

Wielkość haczyka zależy przede wszystkim od dwóch czynników: wielkości przynęty oraz intensywności żerowania ryb. Im ryby biorą lepiej, tym używany przez nas haczyk może być większy. W zasadzie najczęściej używa się haczyków o numeracji 12-16, choć skutecznie można użyć zarówno haczyków nieco mniejszych, jak i większych.

Wskazane jest aby ostrze haczyka było nieco odgięte w bok. To zapewnia lepsze, dużo skuteczniejsze zacięcie ryby.

W Anglii, ojczyźnie Metody, większość właścicieli łowisk komercyjnych wymaga używania haczyków bezgrotowych, mając na celu ochronę łowionych ryb. Właśnie dlatego bezgrotowe modele haczyków są tak bardzo rozpowszechnione w tej technice i powszechnie polecane w różnych artykułach i opracowaniach.
Czy jednak jest to jedyny powód popularności tych haczyków?
Należy również pamiętać o tym, że haczyki bezgrotowe o wiele lepiej penetrują tkankę pyska ryby, stąd zacięcia są pewniejsze, a haczyk wchodzi głębiej i siedzi dużo pewniej. Oczywiście przy niewłaściwym holu możemy mieć więcej spiętych ryb.

Poniżej znajduje się zdjęcie z kilkoma typowymi haczykami do Metody. Praktycznie każda firma oferuje haczyki zarówno w wersji z zadziorem, jak i bezzadziorowe. Najczęściej są one oznaczone w języku angielskim: zadziorowe "barbed" oraz bezzadziorowe "barbless".