autor strony: Tomasz Horemski
Logowanie    Kontakt    Komunikaty Klubowe    Sprzedaż wysyłkowa
Strona główna -                                                                                                                                                                                      Zawody przez nas organizowane
..............................................................................................................................................................................................................................

ZDJĘCIA:

2011-01-27, Poznań2011-01-27, Poznań2011-01-27, Poznań2011-01-27, Poznań2011-01-27, Poznań2011-01-27, Poznań2011-01-27, Poznań2011-01-27, Poznań
Slider - łowienie odległościówką na głębokiej wodzie...
Slider - łowienie odległościówką na głębokiej wodzie...
2011-01-27, Poznań                     


Nazwa slider pochodzi z jezyka angielskiego od słowa slide /czyt. slaid/, które oznacza: "ślizgać się, zsuwać" i idealnie oddaje ruch, jaki wykonuje ten waggler poruszając się po żyłce podczas łowienia.

Zestaw ze sliderem to jeden z najskuteczniejszych metod łowienia na spławik w łowiskach, których głębokość jest większa niż 3m, ponieważ spławik nie jest zablokowany w jednym miejscu, jak ma to miejsce w przypadku zestawów standardowych. Daje to zatem możliwość łowienia na wodach, których głębokość jest dużo większa niż długość wędki, którą używamy. Zasada działania takiego zestawu wygląda następująco: Duży waggler zamocowany jest na żyłce głównej za pomocą specjalnego łącznika, zbudowanego ze specjalnego koralika z małym otworem, przez który przechodzi żyłka, do którego przymocowana jest agrafka, do której mocuje się spławik. Łącznik taki gwarantuje płynne i równomierne przesuwanie się spławika po żyłce, bez jakichkolwiek splatań. Pod spławikiem znajduje się całe obciążenie wyważające spławik, powyżej zaś spławika, na żyłce głównej znajduje się węzeł o charakterze stopera, który zatrzymuje spławik, uniemożliwiając mu zbyt dalekie przesunięcie się w górę.

Właśnie tym węzłem regulujemy również ustawienie gruntu.
Stoper ten należy zrobić z żyłki głównej, lub żyłki nieco grubszej. Najlepiej zrobić dwa węzły i zsunąć je razem. To zabezpieczy nas przed mimowolną zmianą gruntu. Należy pozostawić około 2-3cm żyłki na końcówkach węzła, aby lepiej przechodził przez przelotki. Schemat wiązania węzła widać po prawej stronie. Oczywiście właściwe wygruntowanie odległościówką jest sprawą kluczową. Więcej na ten temat w artykule pt: "Gruntowanie odległościówką"

Do metody tej potrzebny jest odpowiedni spławik. Przede wszystkim nie powinien być dociążony, lub przynajmniej mieć większość obciążenia na żyłce. Mówimy tu o gramaturze minimum 3g. Dlaczego?

Kiedy po zarzuceniu, zestaw spadnie na wodę, spławik leży na powierzchni, aż do momentu, kiedy obciążenie opadnie na tyle głęboko, że obiąży spławik. Kabłąk kołowrotka w tym czasie powinien być otwarty, aby opadające cieżarki mogły w miarę swobodnie przeciągnąć żyłkę przez oczko wagglera.
Ołów musi być jednak dość ciężki, gdyż przeciągnięcie kilkudziesięciu metrów żyłki przez oczko splawika wcale nie jest takie łatwe i właśnie dlatego potrzebny jest spora waga ciężarka, minimum 3-4 gramy. Oczywiście kiedy obciążenie "dojdzie", spławik gwałtownie się ustawi. Pozostaje jedynie zamknąć kabłąk kołowrotka, nawinąć nadmiar żyłki, którą należy zatopić i czekać na branie.

Płynną pracę spławika na żyłce gwarantuje odpowiedni łącznik, który zbudowany jest z koralika, który połączony jest na stałe z agrafką. Koralik przesuwa się po żyłce głównej, a jego otwór jest na tyle mały, że nie przelatuje przez stoper, ani się na nim nie blokuje. Do agrafki przypinamy spławik, gdyż właśnie agrafka daje nam możliwość szybkiej wymiany spławika na inny, w wielu sytuacjach które spotykają wędkarza nad wodą. Poniżej kilka przykładowych łączników, które służą właśnie do tego celu.Ta bardzo skuteczna i pomysłowa metoda łowienia, pomimo użycia dość ciężkich spławików jest bardzo czuła i zauważymy na nią nawet najdelikatniejsze brania.
Poniżej trzy schematy najpopularniejszych zestawów do metody "Slider". Pierwszy uniwersalny, drugi na płoć, krąpia, trzeci typowo leszczowy. W przypadku pierwszych dwóch zestawów na dnie kładzie się wyłącznie część przyponu, lub łowi na styku. Trzeci zestaw trzeba sporo przegruntować i cały jego odcinek poniżej ołowiu głównego powinien spoczywać na dnie.


Uczestnicy:produkty
występujące
w relacji


OPIS / SKLEP


OPIS / SKLEP


OPIS /


OPIS /


OPIS / SKLEP


OPIS / SKLEP


OPIS / SKLEP


OPIS / SKLEP


OPIS / SKLEP